17 maja 2021

Od kiedy kasy online obowiązkowe ?

Kolejnego przesunięcia nie będzie.

 

Co parę dni dowiadujemy się, że jakaś grupa - a to prawnicy, a to lekarze - "dogadała się z MF" i będzie miała przesunięty termin obowiązkowej instalacji kas online. Do MF trafiają wnioski w tej sprawie.

 

Dobrą odpowiedzią na te rewelacje jest datowane na 2 kwietnia 2021 roku (a więc bardzo świeże) pismo: „Stanowisko Rządu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 873)” podpisane przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

 

W/w projekt ustawy został wniesiony do Sejmu przez grupę posłów opozycji na początku grudnia ubiegłego roku i proponował przesunięcie wszystkich terminów na kasy online o kolejny rok. Ze wspomnianego Stanowiska Rządu możemy wyczytać m.in.:

 

W związku z tym, że terminy wskazane w ustawie zmieniającej zostały już raz przesunięte (...) dalsze przesuwanie terminów nie znajduje uzasadnienia.

 

…resort finansów w komunikacie opublikowanym 28 grudnia 2020 r. 3 ) informował, że ci przedsiębiorcy, których sytuacja jest szczególnie trudna, mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

 

(...) biorąc pod uwagę ważny interes państwa i racjonalność ustawodawcy oraz fakt, że podatnicy także ponieśli już koszty wdrożenia nowych kas online, Rząd negatywnie opiniuje poselski projekt ustawy.

 

Całe pismo Rządu oraz projekt ustawy można pobrać klikając na powyższe linki.

sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych

tel. 32 216 35 54

 

ul. Bojszowska 2

43-150 Bieruń

sklep i serwis komputerów

tel. 32 219 09 75

 

ul. Oświęcimska 430

43-150 Bieruń

ELINKO © 2023

już 27 lata dostarczamy sprzęt IT